O nas

Szukaliśmy ciszy, spokoju z dala od miasta. Chcieliśmy żyć zdrowo i być samowystarczalni. Pragnęliśmy realizować nasze pasje, na które nie mieliśmy czasu żyjąc w mieście. Decyzja w końcu zapadła wyprowadzamy się na wieś. Gdy zobaczyliśmy nasze gospodarstwo po raz pierwszy serca nam mocniej zabiły. Wiedzieliśmy że jest to nasze od dawna poszukiwane i upragnione miejsce na ziemi. Była to po prostu miłość od pierwszego wejrzenia. Chcieliśmy tu w Kiersztanowie dokończyć nasze życie.

Nasze „dziewczyny“ – owce hodujemy od 2014 roku kiedy to przyjechały razem z nami z Francji. Obecnie nasze stado liczy 70 sztuk . Na wiosnę przychodzą na świat małe jagnięta, które dołączają do stada w pełni lata. Oprócz owiec w naszym gospodarstwie mieszkają również rude króliki rasy Fauve de Bourgogne oraz trójkolorowe (jak flaga Francji) kury Poulet de Bresse. Mamy również pszczoły, które zadomowiły się w ulach w przydomowym sadzie. Żadne gospodarstwo na Warmii nie jest prawdziwym gospodarstwem gdy nie ma w nim kotów dachowych. Wraz z naszą przeprowadzką do Kiersztanowa wprowadziły się do nas koty (Libellule – Waszka i Chenille – Gąsiennica). Zostały na stałe i nie wyobrażamy sobie  już bez nich tutaj życia.  Porządku w gospodarstwie pilnuje Jeudi, Jilou, Marco i Aloe psy, które przyjechały  z nami z Francji.

Wyprowadzając się na wieś od początku chcieliśmy być samowystarczalni. Stąd wzięła się idea założenia własnego ogrodu warzywnego, z którego moglibyśmy zbierać przez cały sezon letni własne warzywa i owoce. Nasz ekologiczny ogród ma 1000m2. Co roku od wczesnej wiosny rozpoczynamy wysiewy w szklarence i inspektach, robimy rozsady i przygotowujemy w ogrodzie teren pod nowe grządki. Maj to czas siewu bezpośrednio do gruntu i wysadzania przygotowanych sadzonek. W naszym ogrodzie są wszystkie warzywa nawet te „zapomniane.“  Szparagi, topinambur, bataty, brukiew, karczoch, jarmuż to tylko niektóre z nich. W sezonie dla naszych gości i na sobotni Eko Targ w Jezioranach przygotowujemy „Skrzynki rolnika“ w których znaleźć można to co akurat w ogrodzie dojrzewa. Jesienią nadmiary warzyw zamykamy w słoiki aby z nich korzystać w okresie zimy.

W Owczarni Lefevre produkujemy sery według starych francuskich receptur. Produkcją serów zajmuje się Stephane – serowar z wyboru. Wyjątkowy smak, zapach i wygląd serów zna od dzieciństwa jak na Francuza przystało. To spod jego ręki wyszła Czarna Owca – ser świeży w kształcie piramidki posypany dębowym popiołem, która zdobyła główną nagrodę podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Serów w Lidzbarku Warmińskim w 2016 roku. Wszystkich ciekawych, którzy chcą odkryć tajemnice produkcji serów zapraszamy na warsztaty serowarskie.